Wyprowadzenie zysków w formie kosztów – jak nie płacić podatków?

Płacenie podatków w Polsce nie jest wcale tak oczywistą sprawą. Dobrze kombinujący przedsiębiorcy nie muszą go płacić wcale. Wyprowadzenie kwoty, od której normalnie należałoby odprowadzić podatek, jest czynnością dziecinnie prostą. Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą jest zwiększanie kosztów, korzystając np.: z usług niematerialnych po zawyżonej cenie w zaprzyjaźnionej firmie, która za prowizję zgodzi się wykonać fikcyjną transakcję. Mechanizm działania jest bardzo prosty, ponieważ polega na zakupie usług, które w całości mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Jeśli firma ma np.: 100tyś zł przychodu to przy dobrym kombinowaniu duża część tej kwoty trafi na nasze konto bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Usługi może nam świadczyć dowolny podmiot, zarejestrowany np.: przez siostrę lub kolegę. Zweryfikowanie czy usługa została wykonana, jest niezwykle trudne a czasami niemożliwe. Wielu przedsiębiorców, aby nie płacić podatków, stosuje kreatywną księgowość, czyli tak zarządza wydatkami, że 100% z nich jest kosztem. Stosuje się nazewnictwo, które w rozumieniu prawa pozwala przypisać wydatek do kosztu. Czasami stosuje się odpowiednie formy umów, które pozwalają na ten sam zabieg. Niestety czasami urząd skarbowy może zakwestionować niektóre wydatki i wtedy zaczynają się problemy. Dlatego należy uważnie maskować fikcyjne wydatki, aby nie wzbudzać podejrzeń organów podatkowych. Zabieg wyprowadzania zysków w postaci kosztów jest dość powszechny na całym świecie. Najbogatsi ludzie na świecie gromadzą coraz większe majątki, ponieważ prowadzą skutecznie kreatywną księgowość. Unikanie podatków jest dość zauważalne w przypadku spółek, które budują siatki połączeń.
Przykładem może być spółka, w skład której wchodzi prezes, wice prezes oraz członkowie zarządu. Każdy z nich posiada własną działalność gospodarczą lub spółkę.
Wszyscy pracują na rzecz głównej spółki, wystawiając faktury za swoją pracę. Każda z wymienionych osób świadczy jakieś usługi na rzecz spółki matki. Oczywiście wszyscy pracują w jednym budynku jako firma A. Osoby takie nie pracują przeważnie na stałą pensję a na prowizję, co pozwala dostosować wysokość pensji do potrzeb podatkowych. W przypadku niewypłacalności spółki nie powstaje obowiązek regulowania stałych zobowiązań, ponieważ takie nie istnieją. Jedna spółka świadczy np.: usługi księgowe, druga doradcze, trzecia zajmuje się pozyskiwaniem klientów, czwarta informatyczne. Dość często słyszy się w mediach, że prezes spółki skarbu Państwa dopuścił się niegospodarności, ponieważ zawierał niekorzystne kontrakty z podmiotami zewnętrznymi po zawyżonej cenie. W większości przypadków członkowie zarządu lub wiceprezesi to ludzie z bliskiego otoczenia prezesa, czyli znajomi, lub rodzina, którzy gwarantują pełne bezpieczeństwo przedsięwzięcia. Nikt nie zatrudni na funkcję wiceprezesa osoby, którą pierwszy raz widzi na oczy, mimo że może być świetnym managerem. Osoba taka nie byłaby gwarantem zachowania pełnej dyskrecji. Nie trudno trafić na spółkę, która osiąga wysokie obroty, a nie wykazuje zysków. Wyprowadzanie zysków w formie kosztów może odbywać się na różne sposoby. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czym dysponuje w danej chwili spółka. Im większymi zasobami finansowymi i kadrowymi dysponuje, tym większe pole manewru w wyprowadzaniu zysków w postaci kosztów.