Dziś garść kolejnych informacji, które będą istotne dla każdego decydującego się na wynajem mieszkania.
Pewnie niejeden najemca zastanawiał się, co w sytuacji, w której cos ulegnie awarii: kuchenka, lodówka, pralka, piecyk CO, rura. Otóż najemca, czyli lokator jest zobowiązany do utrzymania i naprawy urządzeń będących wyposażeniem mieszkania. Stąd to na jego głowie będą bieżące remonty związane ze sprzętami, które są na stanie mieszkania. Wyjątkiem jest piecyk CO, instalacja grzewcza i doprowadzająca wodę. Te oto instalacje musi utrzymywać w należytym stanie właściciel mieszkania.
Czy właściciel może wchodzić do wynajmowanego mieszkania, kiedy mu się tylko podoba? Otóż nie, a takie działania są w świetle prawa przestępstwem w myśl rozumienia art. 193 k.k. Na czas objęty umowa najmu to najemca jest „posiadaczem” mieszkania, a właściciel jest traktowany, jako gość. Wejść do mieszkania może tylko po wcześniejszym umówieniu się i za naszą zgodą. Samodzielnie może zrobić to tylko i wyłącznie w razie awarii, pod naszą nieobecność, ale wtedy musi mu towarzyszyć świadek i z wejścia musi zostać spisany protokół. Tu nawiąże do nurtującej nas często kwestii, związanej z zamkami. Otóż zamki lub zamek można, a nawet powinno się na czas wynajmu zmienić. Koszt wymiany wkładki do zamka to w porywach 100 zł. Pamiętać jednak należy o tym, że w dniu zdawania mieszkania trzeba bezwzględnie przywrócić mieszkania do stanu, w jakim je objęliśmy. Oznacza to, nie mniej ni więcej, że należy z powrotem zmienić zamek, na pierwotnie zastany.
A co z meldunkiem? Jak najbardziej możemy zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu na pobyt czasowy lub stały i wbrew przekonaniom niektórych wynajmujących, nie potrzebujemy na to ich zgody. Meldunek jest naszym ustawowym obowiązkiem i dopełniamy go przed urzędnikiem, na podstawi posiadanego tytułu prawnego do lokalu, którym jest umowa najmu. Oczywiście po zakończeniu umowy i wyprowadzce należy się wymeldować. Od roku 2018 można te czynności wykonać przez Internet.