Ludzie próbują pobijać rekordy na każdym etapie swojego życia. Rywalizujemy ze sobą od dzieciństwa, poprzez szkołę, zabawy na podwórku, studia, pracę. Są organizowane różnego rodzaju konkursy, zawody, istnieje Księga Rekordów Guinnessa oraz masa różnych wyzwań, w których można pokazać, że jest się lepszym.
U zwierząt wszystko to dzieje się inaczej i jest dziełem przypadku oraz natury. Oto przykłady ze świata fauny, w których zwierzęta wyróżniają się czymś niezwykłym.
Najszybsze zwierzę na świecie to gepard. Osiąga prędkość do 120 km/h – to średnia prędkość samochodu na autostradzie, więc jest to osiągnięcie imponujące. Jeśli chodzi o prędkość to szybka jest również antylopa, z tym, że to zwierzę osiąga niemal 90 km/h, ale na dłuższych dystansach – jest ze względu na swoją budowę bardziej wytrzymała. Porównując do świata ludzi, gepard mógłby startować ze sprinterami, a antylopa z maratończykami.
Miano najsilniejszego ze świata zwierząt należy do małego, z pozoru niepozornego chrząszcza o nazwie rohatyniec nosorożec – jest w stanie podnosić ciężary 380 krotnie cięższe od niego. Dla porównania skorupa żółwia może wytrzymać ciężar 200 krotnie większy niż wynosi jego własna waga.
Największym zwierzęciem świata jest płetwal błękitny. Ten morski ssak może osiągać długość do 33 metrów i wagę 190 ton. Dla porównania popularny Boeing 747, jakim leciał niejeden z nas, ma 68 metrów i 214 ton.
Najmądrzejsze zwierzę to z kolei papuga. Jej poziom inteligencji równa się inteligencji 6 letniego dziecka. Ptak potrafi naśladować ludzką mowę i ją rozumieć, układać puzzle, rozróżniać kolory, liczyć, myśleć logicznie. Jako ciekawostkę dodam, że te ptaki są szalenie muzykalne.
Najbardziej jadowita jest osa morska – rodzaj meduzy. Zawiera ona w swoim ciele jad, którego jedna kropla jest w stanie zabić 60 dorosłych osób w ciągu około 10 minut.
Posiadaczem największych oczu świata w świecie zwierząt jest kałamarnica olbrzymia. Jej oczy mają 25 cm średnicy.
A oto zwierzęta słynące z obrzydliwych zachowań: strzykwa zjada odchody innych gatunków, a młode koala zjadają odchody matki, pospolita spotykana przez nas w okresie letnim mucha wymiotuje na jedzenie zanim je zje.
U zwierząt wszystkie te cechy i zachowania wynikają wyłącznie z natury i ewolucji. Człowiek natomiast poszukuje wrażeń i możliwości udowodnienia sobie i innym, że jest najlepszy. W większości jednak aspektów, nie jest w stanie wygrać z przedstawicielami fauny, choćbyśmy nie wiem jak się starali, z biologicznymi ograniczeniami nie wygramy.