Jak wyglądają pierwsze chwile po porodzie

Nadeszła ta cudowna chwila. Od tej pory idziecie przez życie w trójkę. Oboje jesteście dumni i wzruszeni tym wyjątkowym momentem. Widzicie po raz pierwszy tę maleńką, oczekiwaną przez Was istotkę. Partnerka zmęczona po tak wielkiej mobilizacji, rodzi łożysko, a następnie jest opatrywana przez lekarza. To czas na przecięcie pępowiny, symbol powitania przez ojca nowego członka rodziny. Dziecko znajduje się wtedy zwykle na piersiach mamy, to czas na pierwsze przytulenie, karmienie. Bardzo ważny jest kontakt “skóra do skóry” matki z dzieckiem. Zdarzają się jednak sytuacje, np. cięcie cesarskie lub inne komplikacje, w których matka musi być całkowicie poddana opiece lekarskiej i nie może przeprowadzić takiego kontaktu. Tę funkcję może przejąć partner. Położyć sobie dziecko na nagiej skórze klatki piersiowej, tak by mogło ono poczuć się ciepło i bezpiecznie. To niepowtarzalne chwile łączące rodziców ze swoim potomstwem i wytwarzające wyjątkowo silne więzi.

Jeżeli kobieta rodziła w szpitalu, zostaje w nim później przynajmniej dwie pełne doby. W tym czasie partner może odwiedzać ją. Takie odwiedziny są namiastką wspólnego życia domowego, które lada chwila rozpocznie się pełną parą. Warto w tym czasie zadbać, aby partnerka odpowiednio się odżywiała – polskie szpitale nierzadko nie zapewniają odpowiednich racji żywnościowych, co należy wziąć pod uwagę. Samodzielnie wykonana ciepła zupa, czy sok na pewno będą mile widziane przez kobietę. Czas odwiedzin jest też czasem pierwszych prób zmiany pampersa, przebrania malucha, czy higieny jego ciała. Położne są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z pielęgnacją noworodka, więc warto to wykorzystać.

Wracacie, jako całkiem nowi ludzie. Wasza rodzina powiększyła się. Kobieta po powrocie ze szpitala chce, choć trochę odpocząć i zregenerować siły. Warto zadbać o to, aby mieszkanie było czyste i zadbane na przybycie nowego członka rodziny oraz matki, która urodziła. Sprzątanie jest ostatnią rzeczą, o której marzy świeżo upieczona mama, więc jej partner powinien zrobić wszystko, aby ją odciążyć od takich obowiązków. Miłym jest również, gdy zadba się o jakiś powitalny akcent, upiecze jakieś ciasto, zrobi obiad, kupi kwiaty. To mocno podbudowuje partnerkę, biorąc pod uwagę jej możliwą chwiejność emocjonalną, typową dla okresu połogu.