Jak walczyć ze zmarszczkami?

Zmarszczki pojawiają się na twarzy z powodu utraty kolagenu i elastyny, czyli substancji odpowiedzialnych za młody wygląd skóry. Z wiekiem niestety ciało produkuje ich coraz mniej. Do tego dochodzi bardzo niszczący wpływ słońca, zatrutego środowiska i nieodpowiedniego jedzenia, a także zaniedbania w zakresie pielęgnacji. Niestety mało która osoba młoda myśli o swojej skórze w kategoriach przyszłości. Jeżeli już doszło do pogorszenia się stanu skóry i pojawienia się pierwszych zmarszczek, warto działać by zapobiec dalszej degradacji cery. Można także poddać się zabiegom, które pomogą, chociaż w pewnym stopniu, zniwelować zmarszczki. W tym celu należy udać się do gabinetu kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej.

Zabiegi kosmetologiczne na zmarszczki

Pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego kosmetologa można poddać się takim zabiegom jak złuszczanie kwasami AHA i BHA. Na czym to polega? Lekarz nakłada na oczyszczoną skórę cienką warstwę kwasów o wysokim stężeniu. Trzyma się je na twarzy od 2 do 15 minut. Niestety zabieg nie jest przyjemny, ponieważ skóra w tym czasie piecze, ponadto całemu procesowi towarzyszy niezbyt przyjemny zapach kwasu. Warto jednak to przeczekać, chociaż bezpośrednio po zmyciu kwasów cera jest zaczerwieniona i będzie się łuszczyć przez kolejnych kilka dni. Dzięki temu znikają zmarszczki i odsłania się piękna, nowa cera. Inny zabieg, z którego można skorzystać w gabinecie kosmetycznym to wielostopniowe odżywianie, połączone ze stymulacją falami radiowymi. Dzięki nim kosmetyki, na przykład skoncentrowane i zamknięte w ampułkach, lepiej wnikają w cerę.

Medycyna estetyczna w walce o gładką skórę

Jeśli zmarszczki są już pogłębione, a delikatniejsze zabiegi nie dają spodziewanych rezultatów, warto wybrać się do lekarza medycyny estetycznej. Może on zaproponować na przykład wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Zabieg, jeżeli jest wykonywany przez specjalistę, który ma do tego uprawnienia i jest zupełnie bezpieczny, chociaż nieco bolesny. Dzięki znieczuleniu dyskomfort może być zredukowany do minimum. Jedną ampułką można skutecznie wypełnić na przykład głębokie bruzdy na czole czy zmarszczki powstające przy nosie oraz ciągnące się w stronę kącików warg. Kwas hialuronowy stosuje się też do wypełnienia kurzych łapek czy wygładzenia okolicy pod okiem. Nie trzeba się obawiać efektów ubocznych w postaci uczynienia z twarzy maski, ponieważ kwas hialuronowy nie paraliżuje mięśni twarzy. Jest on często mylony z botoksem, którego nie używa się do wypełniania zmarszczek. Kwas w skórze utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy, potem po prostu się wchłania i zabieg trzeba przeprowadzić na nowo.