Cynamon to przyprawa, pozyskiwana z wysuszonej kory drzewa zwanego cynamonowcem, Kupić możemy go w formie ruloników lub już sproszkowanej. Ma brązowo – rudawy kolor, bardzo silny aromat korzenny, na dłuższą metę drażniący nozdrza. Przyprawa ta pochodzi z południowo – wschodniej Azji
Pierwsze historyczne wzmianki o cynamonie pochodzą z Chin, jeszcze sprzed naszej ery. W starożytności, przyprawa ta zyskała niebywałą popularność. Egipcjanie i Rzymianie stosowali ją nie tylko w kuchni. Odkryli jej prozdrowotne właściwości. Stosowany był, jako afrodyzjak, środek wzmacniający, a także odkażający. Egipcjanie używali go do balsamowania zwłok.
Późniejsze badania potwierdziły te działania, zwracając szczególną uwagę na właściwości przeciwutleniające tej przyprawy. Zawarte w nim garbniki potwierdziły, dlaczego były stosowane przez balsamistów. Garbniki są to, bowiem substancje używane w garbarstwie do preparowania zwierzęcych skór, a zatem podobne działanie zapewne wykazywały one na ciało ludzkie.
Oczywiście jak większość przypraw, w starożytności był niezwykle cenny, a zatem popularny wśród władców. O cynamon wybuchały bitwy, między innymi pomiędzy Holendrami a Brytyjczykami. Jego cena i chęć poszukiwania nowych dróg do przewożenia, wzrosły znacznie, po zajęciu przez Turków Konstantynopola i ograniczeniu Europejczykom drogowego szlaku handlowego.
Wówczas to Portugalczyk, Vasco Da Gama odkrył drogę morską do Indii, a Portugalia stała się prawdziwą potęgą, jeśli chodzi o handel przyprawami. Dla azjatyckich tubylców oznaczało to kolonizację i wzrost niewolnictwa. Byli oni zmuszani do zbierania cennych przypraw, w tym cynamonu.
Monopol Portugalczyków przełamali Holendrzy, którzy później z kolei przegrali walkę o tę przyprawę, z Brytyjczykami. To Brytyjczycy wygrali ostateczną wojnę cynamonową i zawładnęli jego europejskim rynkiem dystrybucyjnym.
Obecnie jest naukowo potwierdzone, że cynamon przyspiesza trawienie, zapobiega wzdęciom, wspomaga działanie przeciwgrzybicze. W stosunku do niektórych szczepów grzybów z gatunku candida, wykazuje działanie lepsze niż flukonazol.
W kuchni, cynamon także ma wiele zastosowań. Dodaje się go do nalewek korzennych, win, grzańców. Stosowany jest w deserach. Idealnie łączy się z pieczonymi jabłkami, zatem mile widziany jest w szarlotce. Innym ciastem, które nie może istnieć bez cynamonu jest piernik. Doskonale nadaje się też do potraw z baraniny i dziczyzny. Aromatyzuje się nim też niektóre wędliny.