Co jeść podczas karmienia piersią

Dieta podczas karmienia piersią

Sposób odżywiania się matki karmiącej piersią nie różni się zbytnio od normalnej diety. Należy jednak uwzględnić większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze oraz dodatkowe zapotrzebowanie energetyczne, które wynosi około 500 kcal/dobę. Przygotowaniem do karmienia jest odpowiednia dieta w ciąży. Sposób odżywiania się matki karmiącej piersią w niewielkim stopniu wpływa na objętość i skład pokarmu. Należy jednak zadbać o prawidłowe odżywianie, aby laktacja nie odbywała się kosztem zasobów organizmu matki.

Zasady odżywiania matki w czasie karmienia są bardzo proste. Kobieta karmiąca piersią powinna:

  1. do przygotowywania posiłków wybierać produkty naturalne, mało przetworzone, dobrej jakości, pochodzące z wszystkich grup: produkty zbożowe warzywa i owoce produkty białkowe, roślinne i zwierzęce tłuszcze roślinne i zwierzęce
    2. Wybierać potrawy lekkostrawne
    3. Pamiętać o zjedzeniu kilku posiłków dziennie, lecz nie znaczy to, że kobieta powinna jeść „za dwoje”, wystarczy by kierowała się własnym poczuciem zaspokojenia głodu
    4. Pamiętać o zaspokojeniu pragnienie: woda, soki (do 0,5 l dziennie ze względu na dużą zawartość cukru), naturalne herbaty owocowe, napary ziołowe, mleko. Zazwyczaj podaż płynów w czasie karmienia powinna wynosić około 2 l/ dobę.
    5. Unikać żywności zawierającej konserwanty i sztuczne barwniki, a także Fast foodów, zupek w proszku i produktów z dużą zawartością cukru
    6. Nie stosować żadnych diet odchudzających, opartych na środkach farmakologicznych

Używki

Mocna herbata i mocna kawa
W dużych ilościach powoduje nadmierną pobudliwość dziecka, ponieważ kofeina kumuluje się w organizmie dziecka. Kofeina pojawia się w pokarmie już po 15 minutach od spożycia. Dopuszczane są 1- 2 filiżanki kawy dziennie, po karmieniu.

Alkohol
Alkohol z łatwością przechodzi do mleka matki i po 30- 60 minutach od spożycia osiąga w nim maksymalne stężenie, porównywalne ze stężeniem w surowicy krwi matki. Może wywoływać senność, wymioty, nadmierne pocenie, zaburzenia wzrostu i rozwoju neurologicznego.

Papierosy
Zaburzają laktację i wpływają niekorzystnie na dziecko.

Dieta mamy może wpłynąć na dziecko
Po karmieniu piersią obserwuj swoje dziecko, ponieważ niektóre produkty mogą na nie źle wpływać, np. wywoływać wzdęcia. Takimi produktami mogą być np. warzywa kapustne w większej ilości, fasola, groch. W takim wypadku ogranicz je lub całkowicie z nich zrezygnuj.