Anyż i anyż gwiaździsty – podstawowe informacje

Anyż to przyprawa pochodząca z obszarów Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu oraz Egiptu. Jest to jedna z najstarszych roślin stosowanych już w czasach starożytnych zarówno w celach kulinarnych, jak również leczniczych. Udało się udowodnić, że anyż używano już 1500 lat przed naszą erą w Egipcie. Był on znany również w Chinach, u Inków, w Grecji, a także Rzymie. Anyż trafił do naszego kraju w średniowieczu i został on spopularyzowany przez Zakon Benedyktów.

Opis i zastosowanie anyżu

 

Nasiona anyżu posiadają szaro-zielony kolor, a ich wielkość to 4 milimetry. Posiadają słodki, pachnący bukiet, a w smaku przypominają koper włoski, w którym dodatkowo wyczuwany jest delikatny smak lukrecji. Generalnie nasiona anyżu bardzo szybko tracą swój smak, więc powinno się je kupować w całości oraz przechowywać zapewniając ochronę przed światłem. Konieczny jest do tego pojemnik o dużej szczelności.

 

Wiele osób myli anyż z anyżem gwiaździstym stosowanym powszechnie w kuchni chińskiej. Generalnie anyż wykorzystuje się jako przyprawę do ciast, słodyczy oraz pieczywa wykonywanego na bazie mąki żytniej. Często przyprawę tą dodaje się do potraw rybnych, drobiowych, zup oraz dań warzywnych. Anyż służy również do aromatyzacji napojów alkoholowych oraz syropów.

Anyż gwiaździsty i jego zastosowania

 

Anyż gwiaździsty to przyprawa pochodząca z Dalekiego Wschodu, a konkretniej z Chin i Wietnamu. W Europie, przyprawy tej zaczęto używać w XVII wieku. Anyż gwiaździsty jest wykorzystywany zarówno w branży kulinarnej, a także w lecznictwie. Jego zmielone owoce są używane jako przyprawa, a olej produkowany w ramach parowej ekstrakcji anyżu jest wykorzystywany jako dodatek do napojów, przede wszystkim nadaje on aromat niskoprocentowym likierom.

 

Prezentowana przyprawa to owoc małego drzewa orientalnego, którego wysokość dorasta do 8 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza on owocom, które wyglądają jak gwiazdy. Owoce te zbiera się przed ich dojrzewaniem, a następnie są one suszone. Wysuszone owoce są używane w całości lub mieli się je na proszek w czerwono-brązowym kolorze. Bukiet tej przyprawy jest mocny, ostry i podobny do lukrecji. Smak anyżu gwiaździstego kojarzy się z gorzkim anyżem, jednak w tym przypadku jego ostrość jest większa i to właśnie ten smak jest wyczuwany w tradycyjnych potrawach kuchni chińskiej. Przechowywanie tych gwiazdek w całości w szczelnych pojemnikach pozwala na utrzymanie świeżości przez cały rok.

 

Anyż gwiaździsty wykorzystuje się zarówno w kuchni orientalnej oraz europejskiej w wyrobach cukierniczych, dań mięsnych i drobiowych. W Chinach jest to pospolita przyprawa dodawana do dań wołowych, drobiowych oraz zup. W Europie wykorzystuje się go w kompotach owocowych, dżemach i likierach. Przyprawa ta posiada właściwości lecznicze i wpływa pozytywnie na działanie układu pokarmowego i trawiennego. Roślina ta chroni przed bakteriami, grzybami i działa moczopędnie. Służy też do leczenia dolegliwości, takich jak kolki lub reumatyzm.