Któż z nas nie cieszy się z coraz wyższych temperatur i bezchmurnego nieba? Czas, w którym możemy schować grube swetry, puchowe kurtki i wełniane czapki w najgłębsze zakamarki naszych szaf, jest z niecierpliwością wypatrywany przez wielu z nas. Na plażach, w parkach i ogródkach pojawia się coraz więcej osób chcących odetchnąć w cieple słońca, ale też nabrać opalenizny. Musimy pamiętać o tym, że bezpośrednie, ostre światło słonecznie nie jest naszym sprzymierzeńcem.
Co powinniśmy wiedzieć na temat opalania i jak zabezpieczać się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?
Opalenizna sprawia, że ciało wydaje się smuklejsze, cera zdrowsza, a nasz organizm produkuje witaminę D3 na najwyższych obrotach. Czynność ta niesie jednak ze sobą sporo zagrożeń. Gdy wystawiamy się na działanie słońca, musimy liczyć się z wystąpieniem przesuszeń, przebarwień, a nawet zmian nowotworowych skóry. Aby wyeliminować to ryzyko, musielibyśmy nieustannie chronić swoją skórę przed światłem dziennym, jednak na dłuższą metę takie próby byłyby zdecydowanie uciążliwe, a nawet niemożliwe. Na ratunek przychodzą nam jednak preparaty, takie jak olejki, czy kremy, zawierające filtry UVA oraz UVB. Ważne jest, aby charakteryzowały się blokowaniem obu tych typów promieniowania. Działanie tych dwóch rodzajów promieniowania różni się od siebie. UVA przekładają się na przyspieszenie procesów starzenia się skóry, a także na reakcje uczuleniowe, natomiast UVB ma wpływ na brązowienie skóry oraz występowanie oparzeń słonecznych.
Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed szkodliwym działaniem słońca są ubrania z wbudowanym filtrem UV, które blokują nawet 95% szkodliwego promieniowania. Bardzo ważna jest też szczególna dbałość o stan naszej skóry w czasach zwiększonej ekspozycji na słońce. Regularne peelingi zapobiegają gromadzeniu się martwego naskórka, zachowanie wzmożonej higieny, przy zwiększonej potliwości związanej z uciążliwymi temperaturami, wyeliminuje ryzyko powstania nieprzyjemnych odparzeń, a krem nawilżający zregeneruje i ukoi podrażnienia, wywołane przez palące promienie słońca.
Niezależnie od tego, gdzie będziemy zażywać kąpieli słonecznych, pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie naszego ciała oraz swoim zdrowiu. Chcąc opalić się, pamiętajmy, że jest to proces wymagający czasu i nie rezygnujmy z ochrony naszej skóry na rzecz szybszego uzyskania ciemnej opalenizny.