Jak przechowywać żywność?

Odpowiednie przechowywanie żywności jest bardzo ważne, aby zapobiegać się jego psuciu, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do przykrych dolegliwości żołądkowych.

W przypadku produktów z opakowaniem, powinniśmy przede wszystkim stosować się do zapisanych na nich zaleceń. Pamiętajmy, że w zależności od konstrukcji i modelu naszej lodówki, temperatura i warunki panujące na poszczególnych półkach, różnią się od siebie. W nowoczesnych lodówkach mamy do dyspozycji różnego rodzaju antybakteryjne powłoki, komory szybkiego chłodzenia, oraz przeciwnie – takie, gdzie temperatura jest nieco wyższa, dostosowana do takich produktów, jak np. owoce lub warzywa.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty należy przechowywać w lodówce, a niektórych wręcz się nie powinno.

Pomidory przechowywane w temperaturze poniżej 20 stopni tracą smak ze względu na to, że nie wytwarzają się wówczas enzymy za niego odpowiedzialne.

Zioła trzymane w lodówce szybko zwiędną. Najlepiej trzymać je w doniczce z ziemią, a gdy kupimy już takie w gałązce to w pojemniku z czystą wodą, którą często wymieniamy. Takie zioła powinniśmy w miarę szybko zjadać. Gdy mamy ich nadmiar to najlepszym rozwiązaniem będzie ich zamrożenie.

Cytrusy źle znoszą niskie temperatury.

Miód przechowywany w warunkach chłodniczych szybciej się krystalizuje. Nie jest to zjawisko nieodwracalne i nie szkodzi temu składnikowi w żaden sposób. Po prostu jego przechowywanie w lodówce jest zbędne. Naturalny miód należy do produktów, które mają nieograniczoną trwałość.

Kawy, którą zmierzamy pić nie należy przechowywać w lodówce, bo ze względu na swoje silne właściwości absorpcyjne, pochłonie ona wszelkie lodówkowe zapachy i będzie lekko mówiąc – mało apetyczna. Jednak z drugiej strony, właśnie ze względu na tę właściwość poleca się trzymać trochę kawy w małych pojemniczkach, aby właśnie pochłaniała nieciekawe zapachy. Najlepiej wykorzystać do tego mieloną kawę gorszej jakości.

Produkty, które bezwzględnie trzeba trzymać w warunkach chłodniczych to wędliny, ryby, mięsa, sery, jogurty, masło.

Wszystko to, co przechowujemy w lodówce powinno być trzymane w pojemnikach, garnkach z pokrywką, papierowych torebkach lub owinięte lnianymi ściereczkami. Nigdy, ze względów higienicznych nie przechowujmy produktów luzem, bezpośrednio na lodówkowej półce. Pamiętajmy też, aby stosować podział na półki nabiałowe, wędliniarskie, w zależności od temperatury, w jakiej dane rzeczy powinny leżakować.

Niezależnie od tego czy w lodówce czy poza nią to nie powinno się przechowywać otwartych puszek z żywnością. Takie jedzenie szybko pod wpływem tlenu przejdzie metalicznym zapachem i smakiem puszki i tym samym stanie się niesmaczna.