Często, gdy myślimy o niejedzeniu mięsa, to na myśl przychodzą nam wegetarianie i przekonanie, że jedzą liście. Diet bezmięsnych natomiast jest dużo więcej niż tylko wegetariańska i są one bardzo ciekawe i urozmaicone. Wiele przepisów może przypaść do gustu także mięsożercom.
Laktoowowegeterianizm to odrzucenie z diety mięs, ale pozostawienie w niej produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: jajka, mleko, miód.
Owowegetarianizm to odmiana powyższego, pozwalająca na spożywanie jajek, ale odrzucająca pozostałe pokarmy odzwierzęce.
Laktowegetarianizm to przyzwolenie na spożywanie mleka i jego przetworów, natomiast odrzucenie jajek i innych produktów pochodzących od zwierząt.
Semiwegetarianizm to rezygnacja wyłącznie z mięsa czerwonego, uważanego za źródło złego cholesterolu i przyczynę chorób krążenia.
Ichtiwegeterianizm to dieta oparta na pokarmach roślinnych oraz rybach. Ryby uważane są za bardzo zdrowe mięso. Zwłaszcza ryby morskie, tłuste, obfitujące w prozdrowotne kwasy Omega – 3.
Frutarianizm polega na jedzeniu wyłącznie tych części roślin, które nie wymagają zniszczenia rośliny. Frutarianie mogą jeść wiśnie czy jabłka, gdyż zerwanie tych owoców, nie sprawi, że drzewo obumrze. Nie mogą jeść natomiast roślin, których wyrwanie kończy ich cykl wegetacyjny, np. marchew, burak, rzodkiew, dynia. Dieta ta uważana jest za niezdrową, gdyż niemożliwe jest w niej dostarczenie wszelkich potrzebnych do życia składników odżywczych. Najbardziej ortodoksyjni frutarianie jedzą wyłącznie te owoce, które same spadną z drzewa.
Weganizm to niejedzenie żadnego mięsa, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału, miodu. Weganie wierzą, że pozyskiwanie tych produktów przyczynia się do cierpienia zwierząt. Weganin nie zje np. czerwonego lizaka, do którego zabarwienia użyto koszenili – barwnika pozyskiwanego z pancerzyków owadów zwanych czerwcami kaktusowymi.
Insektowegeterianizm – dieta ta pozwala na spożywanie owadów, uważanych za bogate źródło białka.
Witarianizm to dieta niepozwalająca na obróbkę cieplną pokarmów. Dopuszcza się podgrzanie posiłku do maksymalnie 40 stopni, ale zaleca spożywanie wyłącznie pokarmów surowych. Witarianizm niewegański pozwala na jedzenie mięs i ryb, które bez szkody dla swojego zdrowia można spożyć na surowo.
Breatharianizm to chyba najbardziej kontrowersyjna z diet, o ile można ją w ogóle nazwać dietą. Jej zwolennicy rzekomo nie jedzą wcale. Były próby eksperymentów na osobach deklarujących taki styl życia. Jedna z nich spowodowała, że jej uczestniczka popadła w poważne problemy zdrowotne, próbując udowodnić, że można żyć powietrzem
Pamiętajmy, że każda dieta wymaga konsultacji z dietetykiem, a w razie wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych, należy wykonać stosowne badania i rozważyć rezygnację z pewnych nawyków, bo w końcu zdrowie jest najważniejsze.